Potrebujete poradiť s výberom dlažby do vášho priestoru? Volajte zákaznícky servis +420 553 829 829, +420 731 191 567 v čase od 6:00 - 15:00.
VZORKA ZADARMO

Podlahy do karavanov a mobilných domov

Podlaha v karavane patrí k najdôležitejším prvkom izolácie a treba brať na ňu ohľad za všetkých okolností. Väčšina majiteľov karavanov a mobilných domov ju preto pri rekonštrukcii považuje za najdôležitejšiu. Ale aký typ podlahy sa tu najviac hodí? Má cenu riešiť zateplenie polystyrénom, hodí sa tu lino a ako je to vlastne s kobercom?

Jedna vec je ochrana spodku zvonka. Spravidla už od výrobcu je karavan vybavený ochrannou vrstvou proti vlhkosti, soli a odletujúcim kamienkom, túto vrstvu však treba z času na čas obnoviť. Iné je údržba podlahy zvnútra. Prehľad riešení ukazuje možnosti pre prípad, keď nepotrebujete vysekať celú podlahu, napr. kvôli hnilobe. Ale iba zušľachtiť jej vrchnú časť, aby dlhšie vydržala.

Samotná drevená podlaha je nepraktická

Jednou možností je nechat v karavanu klasickou Jednou z možností je nechať v karavane klasickú drevenú podlahu. O tú sa treba dobre starať, pretože vplyvom vlhkosti môže začať plesnivieť. Treba použiť náter priepustný pre vzduch, aby drevo mohlo dýchať. Problém je, že drevená podlaha je tvrdá a nepríjemná pre dlhodobú chôdzu a úplne nevhodná pre deti, ktoré sú zvyknuté hrať sa na zemi. Plusom môže byť, že sa ľahko čistí, napríklad chlpy od domácich zvierat stačí len zamiesť. Je to dobrá voľba pre retro karavan, v ostatných prípadoch bude lepšie zvoliť modernejšie riešenie.

Ak vás čaká oprava starého karavanu, siahnite po materiáli, ako je PVC, lino alebo modulárne podlahy.

Koberec je príjemne mäkký

Ak je vaša podlaha v dobrom stave, nevyžaduje si rekonštrukciu, iba vás studia nohy, pred posteľ, príp. na iné miesta si dajte koberce. Ďalšou možnosťou je pokryť celú podlahu. V každom prípade je lepšie si za koberec priplatiť, kúpiť nejaký hrubší s vyššou gramážou, môže byť aj záťažový. Pripravte sa však na to, že by ste po koberci nemali chodiť v topánkach. Ak máte domáce zvieratá, tak koberec nie je vhodný, lebo by sa v ňom držali chlpy, s ktorými si vysávač neporadí. Aj ihličie, ktoré prinesiete zvonku, je ťažké odstrániť. Výhodou sú teplé nohy a príjemne mäkký povrch.

Lino sa dobre udržuje

Ako podlaha do karavan sa často používa aj lino. Obrovským plusom je jeho ľahká údržba, stačí ho iba pretrieť alebo pozametať a je čisto. Problémom je zima od nôh. Pri výletoch v tropickom lete to až tak nevadí, ale ľudia, čo jazdia s karavanom aj v zime, si potom musia prikúpiť koberec. Po line musíte chodiť v topánkach alebo v papučiach, aby vám nebolo zima, a v lete, ak zostanete bosí, se vám budú na nohy lepiť všetky nečistoty.

Chlad lina môžete vylepšiť zateplením podlahy. V každom prípade ale zabudnite na obyčajný polystyrén, ktorý nasáva vodu. Musíte si kúpiť nenasiakavý, alebo klasickú penovú podložku Mirelon. V špecializovaných karavanových obchodoch vám poradia, čo je nenasiakavé.

PVC krytina Fortelock izoluje za vás

Aj PVC krytiny možno dať do karavanov a mobilných domov. Hodia sa na opravu starého karavanu, najmä pre domácich majstrov, ktorí si chcú všetko urobiť sami. Montáž PVC dlažby Fortelock je jednoduchá, vystačíte si s gumeným kladivkom. Jednotlivé diely možno narezať tak,aby pasovali do všetkých zákutí. Údržba je podobne jednoduchá ako pri line, líši sa však dobrými izolačnými schopnosťami. Vďaka tomuto je táto podlaha vhodná do karavanu, ak s ním jazdíte celoročne.

Akú podlahu pred karavan?

A čo do stanu pred karavan?

Tam sú možnosti podobné. Lino tu nepoužijete, ale koberce a modulárne podlahy áno. U kobercov je problematickejšie čistenie. Z času na čas ho treba vyčistiť prúdom vody a čistiacim prípravkom. Dlažbu Fortelock v tomto prípade von neodporúčame, ako každé PVC ani ona nemá rada slnko a vysoké teploty. Modulárne podlahy ako Fortelock stačí len umyť vodou a saponátom a sú dobre skladné. Dobrou voľbou sú aj skladacie rošty alebo polyetylénová dlažba.

Všetko má svoje riešenie a všetky vymenované možnosti sú možné. Lino možno zatepliť, na koberec možno k dverám položiť rohožku, aby sa dovnútra nenosila špina. Každému vyhovuje niečo iné.

Mobilné domy
caravan-main-photo.jpeg caravan-outside.jpeg mobil-home.jpeg

Vzorka podlahy zadarmo

Chcem vzorku