Zvoliť radšej gumenú alebo PVC podlahu?

Najviac záleží na tom, na čo je určená a čo sa od nej očakáva. Oba typy majú totiž svoje špecifické vlastnosti.

Materiály sú na prvý pohľad dosť podobné, ale nenechajte sa zmiasť. Zloženie je odlišné a od neho závisia aj rozdielne vlastnosti. Gumená dlažba je vyrobená z gumeného granulátu spojeného s polyuretánovým lepidlom. PVC variant má materiál v názve – ide o polyvinylchlorid (druh plastu), ktorý sa napríklad vstrekuje do foriem.

Trvanlivosť a odolnosť

Gumené podlahoviny sú veľmi odolné. Nevadia im chemikálie, cigaretové ohorky a dokonca ani dážď, vietor a sneh. Bez problémov sa tak môžu používať ako vonkajšie podlahové krytiny. Vplyvom slnečného žiarenia však po čase stratia farbu a pôvodný lesk. Pri voľbe dostatočnej hrúbky unesú aj väčšiu záťaž, takže ich možno použiť do priemyselných objektov či stajní pre dobytok a kone. Prečítajte si viac o tom, podľa čoho vyberať podlahu do stajní.
PVC dlažba sa neodporúča používať v exteriéri, o to lepšie vlastnosti má však v interiéri. Okrem odolnosti voči chemikáliám a ohorkom cigariet, čo je rovnaké aj pri gumenej dlažbe, PVC je odolné aj voči vysokému zaťaženiu. Preto je dobrou voľbou do garáži a prevádzok, kde sa pohybujú ťažké stroje. Vďaka systému odvodných kanálikov, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre dlažbu Fortelock, si poradia aj s prebytočnou vlhkosťou, a tak nehrozí výskyt plesní. PVC dlažba Fortelock má až dvanásťročnú záruku na opotrebenie, pri správnej údržbe dokáže vydržať až dvadsaťpäť rokov. Pri gumenej podlahe takúto záruku zvyčajne nedostanete.

Absorbuje hluk a izoluje

Z tohto hľadiska sú obe materiály porovnateľné. Guma aj PVC perfektne tlmia zvuky a pôsobia ako tepelný izolant. Guma je možno o niečo príjemnejšia pri chôdzi lebo je mäkká, avšak po PVC sa zasa lepšie pohybuje strojom. Fortelock používa na dlaždiciach vzor, vďaka čomu podlaha nekĺže. Podobne to funguje aj pri gumenej podlahe, tiež sa vyrábajú varianty s protišmykovou úpravou.

Výber farieb a typov

Gumenú dlažbu zoženiete v rôznych prevedeniach, populárna je ako zámková dlažba, ktorú poznáte z detských ihrísk, klasického štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru i netradičný tvar puzzle. Farebná škála je ešte bohatšia. Farby možno kombinovať a tak na podlahe vytvárať rôzne vzory.

PVC dlažba Fortelock zatiaľ neponúka rôzne tvary jednotlivých dlaždíc. Konštrukčne bola navrhnutá tak, aby pokládka bola čo najľahšia, preto využíva tvar štvorca s pevnými zámkami, ktoré do seba presne zapadnú. Farebné možnosti sú široké, aj tu možno na podlahe vytvoriť farebné umelecké diela.

Náročnosť pokládky

Rôzne podmienky, má profilovaná a neprofilovaná dlažba z gumy. Prvá má zospodu profilovaný povrch, aby bola stabilná na štrkovom podklade. Druhá sa používa na betónový podklad. Na štrkový podklad sa podlaha pochopiteľne nemusí lepiť, ak zvolíte zámkovú dlažbu, čo znamená, že ju možno kedykoľvek ľahko rozobrať a zložiť niekde inde. Na betónový podklad sa obvykle lepí polyuretánovými lepidlami.
PVC dlažbu Fortelock tiež netreba lepiť. Stačí vyrovnať pôvodný povrch a dlažbu naň poukladať. Jednotlivé dlaždice do seba pekne zapadnú, všetko, čo potrebujete, je gumené kladivo a nôž. S tým súvisí aj ďalšia výhoda, uvedená aj pri gumených dlažbách – PVC dlažbu možno kedykoľvek rozobrať a premiestniť inde. A ak sa zničí jedna dlaždica, nie je problém vymeniť len túto dlaždicu.

Ekológia a vplyv na životné prostredie

Tu sú obe voľby porovnateľné. Gumenú dlažbu možno recyklovať – rozdrviť a znovu použiť. To isté platí aj pre PVC dlažbu, ktoré tiež možno recyklovať a opäť vylisovať. Obe varianty sú ekologicky šetrné, neškodia životnému prostrediu ani ľudskému zdraviu. Vyrábajú sa zo zdravotne neškodných materiálov, moderná PVC dlažba rozhodne neobsahuje žiadne ftaláty ani iné nebezpečné látky, ktoré sa nachádzajú v plastoch.

Kam sa hodí PVC a kam gumená podlaha?

Gumená podlaha je vhodná aj do exteriéru. Zvyčajne sa používa na detských ihriskách a v športových halách, pretože je mäkká, a keď na ňu dieťa padne, tak ho to veľmi nebolí. Ľudia si ju dávajú aj okolo bazénov, na terasy a balkóny alebo ako záhradný chodník. Je teda jasné, že sa viac používa vonku, nič však nebráni použiť ju ani do detského kútika, skladu či dielne.

PVC podlaha sa používa iba v interiéri. Velmi často sa dáva ako podlaha do garáží, dielní či veľkých priemyselných hál. Dobre vyzerá aj v pivnici, showroome, obchode, autoservise a posilňovni.

V mnohých miestnostiach možno použiť oba varianty. Záleží len na vašich preferenciách. Je pre vás dôležitejšia jednoduchá pokládka a garantovaná odolnosť 12 rokov, alebo mäkký povrch a väčší výber tvaru dlaždíc?