Prečo sú v poslednom čase tak rozšírené vinylové podlahy?

Zo všetkých druhov interiérových podláh, ktoré sú dnes k dispozícii, je v popredí práve vinyl. V predajoch prekonáva aj dlhodobé stálice, ku ktorým patrí keramická dlažba, drevo a laminátové podlahy. Čím je to?

Vinylová podlaha sa vyrába z polyvinylchloridu (PVC), odkiaľ získala aj svoj názov. Do obľuby sa dostala už v polovici minulého storočia a odvtedy sa stále vyvíja. Dnes sú tieto podlahy odolnejšie, ich montáž zaberie menej času a na výber je široké spektrum vzorov, ktorými napodobíte drevo aj kameň. Zmenilo sa aj zloženie.

Ľudia sa čoraz viac starajú o to, aby žili v zdravom prostredí, preto vznikli dnešné vinylové podlahy, ktoré sú zdravotne úplne neškodné a ekologicky šetrné. Skladajú sa z niekoľkých vrstiev rôznych funkcií, horná nášľapná vrstva má ochranný charakter, chráni podlahu z zošliapaním a opotrebením.

Náročnosť pokládky záleží od konkrétneho typu

Vinylové podlahové krytiny sa vyrábajú v niekoľkých variantoch a líšia sa najmä spôsobom pokládky.

Lepené diely: Pri použití vinylových dielov je absolútne nevyhnutné najprv odstrániť nerovnosti. Jednotlivé diely sa potom k podkladu lepia špeciálnym lepidlom, na čo si treba pozvať odborníka. Iba skúsený profesionál totiž najlepšie vie, kedy je lepidlo správne  pripravené na pokládku vinylových dlaždíc. Sú vhodné do kúpeľní, kuchýň, ale aj na schodiská. Vyložene sa hodia do miest, kde chodí veľa ľudí (školy, kancelárie, nákupné centrá), lebo vydržia aj vyššiu záťaž.

Lepené diely

Samolepiaca podlaha: Oveľa jednoduchšie sú vinylové podlahy predávané v rolkách a aplikované ako samolepky. Strhne sa z nich fólia a potom sa len pritlačia k povrchu, čo je extrémne rýchla montáž. Aj tu podlaha musí mať dobre vyrovnaný povrch, každá nerovnosť by sa prejavila. Položit ich možno všade tam, kde by ste použili lepené diely, dokonca aj do vlhkých priestorov. Sú tichšie než plávajúca podlaha, preto sú lepšie do miestností, kde sa pohybujú deti (napr. obývacích izieb).

Samolepiaca podlaha

Zámková plávajúca podlaha: Kto viac túži po plávajúcej podlahe bez lepenia, ocení zámkovú konštrukciu vinylu. Vinylová podlaha click sa vyrába tak, že klasická vinylová krytina sa nalepí na nosný podklad, čím sa zvýši odolnosť. Výsledkom je síce hrubšia krytina (zhruba 5 – 10 mm), ale montáž zvládne aj laik – princíp je podobný ako pri klasickej zámkovej dlažbe, nič sa nelepí. Vďaka svojej hrúbke sa hodí všade tam, je potrebná tepelná izolácia.

Vinylové dlaždice Fortelock: Špeciálnym prípadom vinylovej podlahy je dlažba Fortelock. Na vyrovnaný podklad sa skladá ako stavebnica, je to extrémne rýchla pokládka. Opäť sa nič nelepí a každú dlaždicu možno ľahko vymeniť. Vďaka vrchnému dezénu a odolnosti voči vysokej záťaži je Fortelock dobrým riešením do garáže.

Aké sú výhody vinylových podláh?

  • Sú mäkšie než dlažba a drevo, pretože obsahujú tenkú vrstvu plsti alebo peny.
  • Vyrábajú sa v neuveriteľnom množstve vzorov, vrátane imitácie dreva a kameňa.
  • Výhodou je bezpochyby aj mimoriadna odolnosť, vydrží zhruba 15 – 20 rokov.
  • Za určitých okolností ju možno položiť priamo na podklad bez nutnosti zničenia starej podlahy.

Aké sú nevýhody?

  • Lepenie podlahy nie je ťažké, zato prípravné vyrovnávanie povrchu nie je práve najjednoduchšie.
  • Mäkký povrch je síce príjemný pri chôdzi, ale ľahko sa poškriabe, napríklad pri sťahovaní nábytku. Ak máte variant s dielmi, jednoducho vymeníte jeden diel. V opačnom prípade môžete vyskúšať opravnú sadu, tá však skryje len drobné škrabance.
  • Tenké varianty (niektoré vinylové podlahy majú hrúbku iba 2 mm) sa ľahko zošliapu alebo preseknú.
  • Problémy by ste mohli zaznamenať pri výrazných teplotných zmenách, preto je pri pokládke nevyhnutné zachovať dilatačné medzery. Mohlo by dôjsť aj ku kondenzácii pár pod povrchom a následnému zničeniu podkladu.

Vinylové podlahy sa používajú v komerčných priestoroch, kanceláriách, obývacích izbách, kúpeľniach a kuchyniach. Lepené varianty sa hodia aj do miestností s podlahovým kúrením. Ceny sú síce o niečo vyššie ako pri alternatívnych podlahových krytinách, ale na ich popularita im to neuberá. K lákavým vlastnostiam patria hlavne pre nekonečné možnosti vzorov, vysoká odolnosť voči opotrebeniu a jednoduchá pokládka. Gazdinky poteší aj jednoduché čistenie bez špeciálnych čistiacich prostriedkov. Treba ešte spomenúť ďalšie dôvody, prečo si vybrať práve vinyl?