Potrebujete podlahu do garáže?

Nie ste sami. Úpravu podlahy je vhodné vyriešiť ešte pred príchodom jesene, zimy so snehom a soľou, a tak niet divu, že internetové fóra sú plné otázok. Ľudia sa rozhodujú, aká podlahová úprava je najlepšia, cenovo výhodná a rýchla na pokládku. Poskytnúť jednoznačnú odpoveď je však zložité.

Možností je mnoho a k najčastejším patria nátery, keramická dlažba a PVC dlaždice. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody, a tým pádom aj svojich priaznivcov Avšak len niektoré varianty zodpovedajú skutočným potrebám garáže alebo dielne – priestoru, ktorý musí byť pripravený na hmotnostnú záťaž, vodu a chemikálie. Rovnako dôležitým aspektom je jednoduchá údržba.

Najlacnejším variantom je náter

Kto chce ušetriť, zvyčajne volí lacné epoxidový náter, s ktorým je však dosť práce. Betónovú podlahu treba najprv vyrovnať, povrch je dobré aj vysať a odmastiť. Nasleduje penetrácia zriedenou farbou a potom vrchný náter. Dnes sa produkuje široká škála odtieňov a pomocou pridaných dekoratívnych častí dokonca možno napodobiť žulu. Nátery vyzerajú atraktívne, ale majú zopár nevýhod.

Keď sa nepodarí naniesť dostatočnú vrstvu , náter bude praskať pod ťarchou vozidiel. Aj pri nedostatočnom vyschnutí alebo pod horúcimi pneumatikami sa farba môže odlupovať. Ďalším neduhom je šmykľavosť náteru, čo sa pocíti najmä v zime. Problémom sú aj chemikálie unikajúce z motora a soľ v zime-zafarbujú náter.

Údržba je pomerne jednoduchá, podlahu stačí pozametať alebo vytrieť. Problém nastáva, keď sa niečo pokazí, farba začne praskať a odlupovať sa. Potom treba prerobiť celú podlahu.

Dlažba je spoľahlivejšia

Druhé častým, ale výrazne drahším riešením, je kvalitná keramická dlažba vhodná pre vyššiu záťaž. Ak sa vám podarí vybrať kvalitnú, nedostatkov bude minimum. Dlažba je síce drahá a náročná na pokládku, ale odolná voči povrchovej vode (napr. rozliatej) a chemikáliám a ľahko sa čistí. Pri občasnom zatmelení alebo vytretí vydrží dlhé desaťročia – ak je dobre položená.

Ale aj pri dobre položenej dlažbe môže dôjsť k najhoršiemu. Letným podmienkam odolá v garáži takmer každá podlaha, ale v zime vznikajú problémy. Ide hlavne o vzlínanie spodnej vody, ktorá sa dostane pod dlažbu a spôsobuje hnilobu alebo vypukliny na povrchu.

Ďalším problémom je krehkosť keramických dlaždíc. Často stačí, aby na ne spadlo ťažšie náčinie, a prasknutá dlaždica je na svete. Nehovoriac o kĺzaní. Ak si vyberiete dlaždice s lesklým povrchom (glazúrou), stavte sa, že v zime budú kĺzať.

PVC dlažba zlepšuje vlastnosti keramických dlaždíc

S cieľom zlepšiť vlastnosti keramickej dlažby sa začala vyrábať PVC dlažba, ktorá je vhodná najmä do garáží, dielní a priemyselných budov. V ČR sa vyrába PVC dlažba Fortelock. S keramickou dlažbou má však spoločné len veľmi málo – prakticky len to, že sa tiež skladá z dlaždíc, ktoré sa navzájom spájajú. Ukladajú sa však bez potreby spárovania, stačí len klepnúť  zámky dlaždíc gumeným kladivom. Povrch treba najprv vyrovnať a zamiesť, potom už to ide jedna báseň. Pokrytie priemerne veľkej garáže trvá asi hodinu.

 

Zámky dlaždíc sú dostatočne tesné, takže pod dlažbu sa nedostane žiadna voda. Ak by sa tak predsa len stalo, ľahko sa odparí, pretože dlaždice „dýchajú“. Sú odolné voči chemikáliám a kyselinám, na rozdiel od keramickej dlažby nie sú šmykľavé (majú protišmykový vzor) a nepraskajú. A ak sa nejaká dlaždica poškodí, možno ju vymeniť.

Podobne ako pri bežnej dlažbe aj tu stačí len metla a občas mop. Jediná nevýhoda spočíva v tom, že PVC sa neodporúča dať do exteriéru. Podmienky v exteriéri jej nesvedčia, zmenila by farbu a objem.

Aká podlaha do garáže je teda najlepšia?

To záleží od jej majiteľa. Niekto preferuje nízku cenu, a tak zvolí náter. Iný nedá dopustiť na klasickú dlažbu a ďalší, čo sa nebojí moderných inovácií, siahne po PVC dlažbe. Výhody a nevýhody sme si predstavili, teraz už záleží len na vás, či hľadáte lacné alebo dlhodobé a spoľahlivé riešenie.