Podlaha do obytného kontajnera

Chcete bývať lacno a rýchlo? V tomto prípade je najjednoduchšie kúpiť si obytný kontajner. U nás sa s nimi tak často nestretnete, ale v zahraničí sa bežne používajú, sídlia v nich firmy, materské škôlky, verejné inštitúcie aj rodiny. Divili by ste sa, aké luxusné bývanie to môže byť, ak si kontajner pekne zariadite.

Naozaj možno bývať v kontajneri?

Hovorí sa, že kniha sa nikdy nemá súdiť podľa obalu, a to isté platí aj pre kontajnerové domy. Keď si predstavíte obyčajný sanitárny kontajner, zrejme vám na myseľ príde nevzhľadná biela bunka, ktorú používajú murári na stavbách. S tým však obytné kontajnery nemajú prakticky nič spoločné. Biela farba určite nie je podmienkou a tvar  možno vybudovať taktiež ľubovoľne – samozrejme ste obmedzení kvádrovým tvarom bunky, keď ich však poskladáte niekoľko vedľa seba a na seba, dostanete bežnú budovu s rovnou strechou.

Obytný kontajner je populárnym bývaním napríklad v Texase a Kalifornii (všeobecne v USA), z európskych krajín spomeňme napríklad Veľkú Britániu – v Londýne je oblasť, kde sa nachádzajú iba domy z obytných kontajnerov. V Nemecku takto stavajú opatrovateľské domy, internáty a škôlky, teda budovy, ktorá zvyčajne treba postaviť veľmi rýchlo.

Firmy, ktoré sa zaoberajú stavbou domov z kontajnerov, však pôsobia aj u nás, takže ak si kúpite takýto dom, raritou rozhodne nebude.

Podlaha do obytného kontajnera 1

Prečo si ich ľudia tak obľúbili?

Dôvody sú dva – cena a rýchlosť. V našich končinách dostanete obytný kontajner 2+kk zhruba za cenu 400 000 korún. Je to takmer neuveriteľné, ale do týždňa sa môžete sťahovať. Výroba kontajnera totiž prebieha v hale, a tak nie je obmedzovaná počasím. Kontajner sa na miesto prepraví už hotový a potom záleží už len na tom, ako dlho budete zariaďovať interiér.

Ako podlahovina sa používa PVC dlažba

V závislosti od toho, ako ste kontajner získali, ho možno budete mať už aj s podlahou. Ak si kúpite obyčajný prepravný kontajner, v ktorom pracovníci používali počas výstavby, pravdepodobne budete mať drevenú podlahu. Pozor na to, pretože prepravné kontajnery sú navrhnuté tak, aby vydržali aj cestu cez oceán a ochránili tovar. Z tohto dôvodu býva drevená podlaha často napustená rôznymi chemikáliami, takže je lepšie ju odstrániť a položiť novú.

Ak plánujete využívať kontajner ako dom, určite si ho necháte postaviť na mieru vo firme, ktorá vyrába špeciálne kontajnery. V tomto prípade podlahu spravidla nebude mať. Firmy dodávajú prázdne bunky a je len na vás, ako ich zariadite. Zvyčajne sa odporúča PVC dlažba a Fortelock je jedna z možností. Prečo?

Rýchlosť pokládky

Jedným z hlavných dôvodov je rýchlosť. Obytný kontajner kupujete preto, že potrebujete rýchlo bývať, preto sa nechcete zdržiavať pokládkou podlahy. Môžete sa nasťahovať aj do nevybaveného kontajnera, ale práve podlaha je jedna z vecí, bez ktorých sa nezaobídete. PVC dlažbu možno položiť veľmi rýchlo, dlažba Fortelock sa nemusí lepiť ani schnúť. Hneď po jej pokládke sa môžete sťahovať.

Úprava rozmerov

PVC dlažbu Fortelock možno rezať obyčajným nožom. Veľmi ľahko si teda upravíte krajné dlaždice, aby vám presne pasovali.

Perfektná izolácia tepla

Steny obytného kontajnera predsa len neizolujú príliš dobre teplo, preto je veľmi dôležité dbať na zateplenie, ak v objekte chcete bývať po celý rok. A keďže zima od nôh je snáď najhoršia, veľmi dôležitú úlohu má práve podlaha. Často sa používajú podlahové elektrické fólie, ktoré hrejú, dobré je však myslieť aj na izolačnú podlahu. PVC dlažba Fortelock funguje ako tepelný izolant, takže zima od nôh vám nebude.

Odvádzanie vlhkosti

PVC dlažba vás zachráni od plesní a najmä od korózie. Na spodnej strane má totiž jedinečný systém odvodných kanálikov, ktoré odvádzajú vlhkosť. V prípade oceľových kontajnerov je to dobré najmä preto, že vo vlhkom prostredí by materiál mohol hrdzavieť.

Ekologický variant

Možno chcete obytný kontajner preto, že chcete bývať ekologicky a čo najmenej zaťažovať prírodu. Konštrukcia podlahy Fortelock sa nesie práve v tomto duchu. Dlažba je vyrobená z recyklovateľných materiálov a keď doslúži, môže sa recyklovať a znova vylisovať.

Nikto nemusí vedieť, že ide o obytný kontajner

Ak sa vám podarí obytný kontajner zariadiť vkusne a zvonku bude mať peknú fasádu, nikto na prvý pohľad nespozná, že nejde o obytný dom. Dokonca si môžete k nemu nechať postaviť ešte jeden kontajner ako garáž. Aj tam môžete použiť dlažbu Fortelock. Je navrhnutá pre vysokú záťaž a v garážach sa používa veľmi často.

Podlaha do obytného kontajnera 1