Aký typ podlahy je cenovo a funkčne najvhodnejší do práčovne?

Práčovňa s práčkou a sušičkou.

Či už máte práčovňu ako samostatnú miestnosť v dome, alebo ide o renováciu spoločnej práčovne v bytovom dome, táto miestnosť si vyžaduje špeciálnu podlahu. Možno ju prirovnať ku kúpeľni, pretože aj tu treba počítať s vlhkosťou, ale v tomto prípade ide viac o úžitkový priestor než o miesto, kde sa aj relaxuje. Z toho vyplýva, že dôležitejšia ako dizajn je funkčnosť.

Aká by podlaha mala byť?

Najprv treba položiť klasickú otázku, aké vlastnosti by podlaha v práčovne mala spĺňať a čo od nej očakávate. Odpověď je jednoznačná. Dôležité je odolnosť voči vode a vlhkosti. Ak miestnosť využívate aj ako sušiareň, možno predpokladať, že z mokrej bielizne bude kvapkať voda. Niektorým typom podláh by to mohlo škodiť. Vlhkosť na podlahe by ostatne mohla vadiť aj vám. Pošmyknúť sa s plným košom bielizne nie je nič na závideníe, takže by sa hodila protišmyková podlaha.

Ďalším dôležitým aspektom pri kúpe je u väčšiny ľudí cena. Koniec koncov, ide o úžitkovú miestnosť, kam sa bežne nevodia návštevy, a tak netreba nič okázalé. Luxusné druhy rovno zavrhnite, v práčovni by boli ozaj zbytočné. Sústreďte sa radšej na praktickosť.

Čo určite nie je vhodné?

Bielizeň v pivničnej miestnosti

Asi najhoršou možnosťou je koberec. Jednak by stále mokrý, jednak mu môžu uškodiť chemikálie na odstraňovanie škvŕn. Stačí, aby sa trocha vyliala na zem, a vznikne neodstrániteľná škvrna.

K nevhodným podlahovým krytinám do práčovne určite patrí aj laminát. Je všeobecne známe, že laminátová podlaha sa v prípade pôsobenia vody naddvihne. Kvapky vody jej samozrejme nevadia, ale ak bude voda stáť na podlahe niekoľko hodín, podlaha premokne a treba ju vymeniť celú.

Ani drevo nemá rado vodu a chemikálie. Nadmerná vlhkosť spôsobuje vzdúvanie a vznik škár a plesní. Okrem toho je pomerne drahá. Na miesta, kde treba počítať s vodou, je absolútne nevhodná.

Nad čím sa vyplatí premýšľať?

Jednou z prijateľných možností je klasická keramická dlažba. Tá vodu znáša výborne, preto sa aj bežne používa v kúpeľniach. Poteší aj širokými možnosťami dizajnu. Horšia je jej cena, musíte totiž prirátať nemalú cenu za jej pokládku, ktorá býva na meter štvorcový často vyššia než cena samotnej dlažby.

Ďalším riešením, ktoré vám ušetrí peniaze, je vinylová podlaha. Výber z rôznych vzorov je prakticky rovnako široký ako pri dlažbe, a okrem toho si môžete vybrať, či chcete klasickú odolnú dlažbu alebo veľké vinylové diely. Rozhodnite sa dobre, pretože aj medzi PVC dlažbou existujú rozdiely.

Pretože treba počítať s vlhkosťou, vhodná je protišmyková podlaha, ktorá dobre znáša vodu a chemikálie. Dlažba Fortelock má protišmykový povrch, odoláva chemikáliám a zospodu je chránená systémom odvodných kanálikov, ktoré z nej odvádzajú vlhkosť. Vznik plesní je preto vylúčený. A ak sa stane, že sa pod ňu dostane voda, nie je problém dlaždice na krátky čas vybrať, podlahu vysušiť a dlaždice vrátiť späť.

Naozaj chcete utrácať za remeselníkov?

Oblečenie sušené v sušiarni.

Pri jednoduchej pokládke dlažby Fortelock potrebujete iba gumené kladivo a nôž. To zvládne každý priemerne zdatný človek aj bez pomoci odborníkov, a to za hodinu. Vo väčšine prípadov sa dokonca vyhnete úprave podkladu stierkovaním. Keďže nie je potrebné počítať s cenou za pokládku, PVC dlažba do miestnosti s rozlohou 20 m2 bude stáť okolo 20 000 Kč.

Niektoré typy podláh sú na m2 ešte lacnejšie, ale po pripočítaní ceny za pokládku a úpravu povrchu dostanete podobnú sumu. Opäť uvažujme o miestnosti s rozlohou 20 m2 a tentoraz dajme do nej lino. Za vyrovnanie samonivelačnou stierkou zaplatíte 150 – 230 Kč na m2 (teda 3 800 Kč). Cenu samotného linolea počítajme 300 Kč za m2 (celkom 6 000 Kč), avšak pri použití silnejších, záťažových podláh sa ľahko dostanete aj na 600 Kč/m2. Ešte treba pripočítať prácu za pokládku – cca 550 Kč na m2, pretože lepenie a zváranie je drahé. Celkovo sa dostaneme na sumu 20 800 Kč.

Ďalšou možnosťou je klasická vinylová podlaha so zámkami, keď sa diely poskladajú alebo zlepia. Opäť treba vyrovnať podklad (150 Kč/m2) a zaplatiť pokládku (200 Kč/m2). Cena bežnej bytovej vinylovej podlahy je zhruba 400 sk/m2 (opäť neuvažujeme o drahých podlahách ). Po spočítaní sa dostaneme k 15 000 Kč.

PVC dlažba Fortelock teda nie je oveľa drahšia než iné typy podláh a záleží len na vás, či si priplatíte za kvalitu a inovatívne riešenie. Dôvodov je mnoho. Okrem vymenovaných uveďme ešte odolnosť voči opotrebeniu, nárazom a možnosť vymeniť len časť podlahy. Dlaždice ľahko vyberiete a nahradíte. Okrem toho sa môžete spoľahnúť, že dlažbu budete mať dlhé desaťročia. Záruka sa poskytuje na 12 rokov, dlažba však vydrží oveľa viac. A možno ju raz premiestnite do úplne inej miestnosti, ako je práčovňa. Má široké využitie.