Aký je rozdiel medzi vinylovými a polypropylénovými podlahami?

Futbalová lopta na špeciálnom vonkajšom povrchu

PVC, vinyl, polypropylén, kto sa v tom všetkom má vyznať? Všetko sú to plastové povrchy a všetky sa používajú na výrobu podlahových krytín, ale ich ceny sú rôzne. Majú totiž rôzne vlastnosti a opäť platí známe pravidlo, že najlacnejšia varianta nemusí byť vždy najlepšia.

Rozdielmi medzi PVC a vinylom sa zaoberať nebudeme, je to totiž v podstate jedno a to isté. PVC je skratka zo slova polyvinylchlorid, vinyl je len jeho prostredná časť. Názov PVC sa bežne používa pre podlahy stočené do kotúča, pod slovom vinyl by ste si mali predstaviť rovnakú podlahu, ale predávanú v dieloch rôznej veľkosti. Treba však dodať, že je to len zvyk, ktorý sa vždy nemusí dodržiavať.

plastové dlaždice na futsalové ihrisku

Polypropylén je úplne iný materiál, ale aby to nebolo také jednoduché, aj z neho sa vyrábajú podlahové dlaždice (ako z vinylu). Polypropylénové používajú iný systém zámkov, ale oveľa dôležitejší význam majú odlišné vlastnosti oboch materiálov. Hoci oba sú termoplasty, majú rôznu odolnosť a ďalšie atribúty. Tak ako sa líšia polypropylénové diely od vinylových?

Polypropylén má zložitejší systém zámkov

Ak vezmeme do úvahy prax, že PVC znamená kotúč a vinyl dlaždice, môžeme povedať, že vinylová dlažba sa skladá jednoducho ako puzzle, dlaždice do seba presne zapadajú vďaka systému zámkov. Plastové dlaždice z polypropylénu sú tiež vybavené zámkami, ale dvoch typov. Na dvoch stranách sú tzv. mužské zámky, na ďalších dvoch ženské, a zapadajú do seba. Po položení už rozdiel nie je už viditeľný, ale pri pokládke sa musí so systémom počítať, nie je jedno, ako sa dlaždice otočia.

Vinylové podlahové zvládnu vyššiu záťaž

Ak sa pozriete na PVC a PP dlaždice, zrejme si všimnete, že vinylová zámková dlažba je zvyčajne jednoliata, zatiaľ čo polypropylénové dlaždice majú štruktúru mriežky. Je to dané vlastnosťami oboch materiálov, ktoré určujú, ako môžu byť tvarované. Vinylové dlaždice preto dokážu zvládnuť vyššie zaťaženie a majú aj lepšiu odolnosť voči nárazu. Polypropylén je krehkejší, poškodiť ho môže napríklad spadnuté kladivo.

Mnohí sa mylne domnievajú, že drážky na spodnej strane polypropylénových dlaždíc sú určené na odvádzanie vlhkosti, ale tak to nie je. Existujú preto, lebo takto sa materiál oveľa lepšie tvaruje a okrem toho sa ho použije menej – výsledkom je lacnejšia dlažba.

Polypropylén je vhodný na športové ihriská

futsalové ihrisko

PVC dlaždice pokojne vezmite a ohnite, ich štruktúra je podobná gume, kým polypropylénové dosky sú tvrdšie. Súvisí to aj so spomínanou krehkosťou a pevnosťou, veľký rozdiel je však aj v pocite pri státí na takomto povrchu. PVC dlažba sa používa aj v obchodoch, telocvičniach, ordináciách a jedálňach, pretože je mäkšia. Polypropylén sa často používa aj ako podlaha na športoviskách, štadiónoch a v športových halách, ale napríklad do detských herní, na rozdiel od PVC, vhodný nie je, práve pre spomínanú tvrdosť.

PVC aj PP výborné odolávajú chemikáliám, vytečeným olejom a v zime soli a vode. Vďaka tomu sa oba materiály často používajú v garážach a autoservisoch, kde sa pohybujú vozidlá.

vinylová dlaždiceVinyl je tichší

Vinylová podlaha je známa tým, že dokonale tlmí zvuk. Vyplýva to z vlastností, ktoré sme už spomínali – z pružnosti a jemnosti. Dlaždice sú mäkké, prispôsobia sa podlahe a pri chôdzi a jazde absorbujú a tlmia zvuky. Polypropylén príliš netlmí, naopak, občas sám vydáva zvuky, keď sa po ňom chodí. Ak je povrch nerovný, dlažba sa hýbe a vydáva zvuk. Dá sa tomu samozrejme vyhnúť dobre vyrovnaným podkladom, napríklad pomocou samonivelačnej hmoty.

Čo je teda vhodnejšie pre vaše potreby?

Záleží na tom, kam podlahu chcete dať. Rozdiely medzi týmito dvoma materiálmi možno zhrnúť veľmi jednoducho. Pre priemernú garáž, keď vám ide najmä o nízku cenu, možno použiť polypropylénové dlaždice. Ak potrebujete odolnejšiu podlahu pre vyššiu záťaž alebo podlahu do miestností, kde budete často chodiť, je vhodnejšie PVC (alebo vinyl, záleží, ako mu hovoríte).