Akú podlahu je najlepšie do stajní?

Plánujete rekonštruovať menší statok a rozmýšľate, aká podlaha bude vhodná do konských stajní? Možno to robíte z rovnakého dôvodu ako veľa iných malých hospodárov, lebo vám už dochádza trpezlivosť s podlahou z hliny, ílu alebo piesku. Potom určite viete, že by bolo lepšie povrch prekryť niečím, čo sa v lete nebude prášiť a do čoho kôň tak ľahko neurobí dieru, keď sa bude nudiť. Lenže možností je niekoľko a ako vybrať tú správnu?

V našom porovnaní podláh vhodných pre dobytok sa pozrieme na niektoré z najčastejšie používaných variantov v rôznom cenovom rozpätí. Do úvahy vezmeme najmä:

  • zdravotnú neškodnosť,
  • komfort pre zvieratá,
  • jednoduchú údržbu,
  • možnosť zájsť do stodoly traktorom a inými poľnohospodárskymi strojmi.

Možno napokon zistíte, že do časti stodoly dáte jeden typ podlahy a do zvyšku niečo iné. To je tiež možné riešenie. Koľkokrát nie je vôbec jednoduché rozhodnúť, ktorý materiál je vlastne celkovo najlepší.

Drevo je s nami od nepamäti

Máte v stajniach na zemi drevo? Drevená podlaha bola pre kone kedysi rovnako populárna ako hlina alebo íl. Používali ju to však len bohatší statkári a vyššia cena zostáva jej nevýhodou aj dnes

Zdravotná neškodnosť: Drevo je prírodný materiál, takže nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Dajte však pozor na zloženie vrchných náterov a látok, ktorými bude namorené. Tie by mohli byť pre zvieratá škodlivé

Komfort pre zvieratá: Drevená podlaha je mäkká, takže sa na nej koňom dobre stojí aj leží. Samozrejme budete musieť použiť podstielku, ale nie v takej hrubej vrstve. Netreba ani špeciálnu izoláciu podlahy, lebo drevo dobre chráni pred studeným povrchom.

Jednoduchá údržba: Veľmi jednoduchá bohužiaľ nie je. Drevo nemá rado vodu, mohlo by hniť a plesnivieť V medzerách (napríklad medzi brvnami) sa drží nečistota a zvyšky krmiva, čo priťahuje hlodavce. A navyše po čase sa doň nasaje moč.

Poľnohospodárske stroje: Aby podlaha v stajni vydržala vysokú záťaž, musíte zvoliť tvrdé drevo (napr. dub) a použiť hrubé brvná Potom nie je žiadny problém.

Dnes sa drevo v stajniach používa napríklad v podobe podlahy z brvien, drevených dosák alebo dlaždíc. Vyzerá veľmi pekne, ale kvôli hnilobe a nasiaknutiu močom ho treba udržiavať suché. A to nie je jednoduché.

Betón je asi najčastejším riešením

Ak ste si už spravili prieskum, aká podlaha je v stajniach najčastejšia, pravdepodobne ste došli k záveru, že najpoužívanejším materiálom je betón. Niekedy sa používa betónová dlažba, ale oveľa častejšie liaty betón. Nezabudnite však, že nikdy by nemala byť hladká, aby nebola šmykľavá. Vždy je dobré, aby na povrchu mala nejaký vzor – stačí “zamiesť” betón pred zaschnutím metlou, aby na ňom vznikli ryhy. Odporúča sa ju aj vyspádovať, aby z nej mohla odtekať voda.

Zdravotná neškodnosť: Betónová podlaha môže škodiť konským kopytám. Je veľmi tvrdá, takže ľahko vznikajú otlaky, odreniny a kopyto sa opotrebúva. V takom prípade môže pomôcť gumená dlažba, ktorú dáte do boxov. Môžete použiť aj gumené rohože, ktoré sa jednoducho položia na hotový betónový podklad.

Komfort pre zvieratá: Ako už bolo povedané, betón je veľmi tvrdý Okrem toho vsakuje vlhkosť a chladí, takže počítajte s hrubou vrstvou podstielky.

Jednoduchá údržba: Postačí vám obyčajná metla. Problémom budú len ryhy. Sú vynikajúce, aby podlaha nebola šmykľavá, ale drží sa v nich špina a zvyšky krmiva. Avšak na rozdiel od dreva hlodavci betónovej podlahe neublížia.

Poľnohospodárske stroje: S nosnosťou problém nebude, betónové podlahy sú dimenzované pre vysokú záťaž. Jediné, čo by mohlo uškodiť, sú škvrny od oleja, ktorý vyteká z poľnohospodárskych strojov. Tie z betónu tak ľahko nevyčistíte.

Rozumným kompromisom je betón so vzorom na miestach, kde chodia kone. V boxoch pokojne nechajte hladký povrch a pridajte gumenú podložku, aby povrch tak nechladil.

PVC dlažba predstavuje moderné možnosti

PVC dlažba je pomerne novinkou, avšak vďaka svojim univerzálnym vlastnostiam sa využíva aj ako podlaha na statkoch. Je mäkká, ľahko sa udržiava a vydrží aj veľké zaťaženie. Bežne sa používa v garážach, priemyselnej výrobe aj v domácnostiach, tak prečo nie v stajniach?

Zdravotná neškodnosť: PVC dlažba Fortelock Industry je zdravotne neškodná, neobsahuje žiadne nebezpečné látky, ktoré by sa z nej uvoľňovali do ovzdušia a škodili zvieratám.

Komfort pre zvieratá: Pôsobí ako tepelný izolant, a tak je pre kone oveľa príjemnejšia než napríklad betón. Na dlaždiciach je už pripravený vzor, vďaka čomu sa zvieratá pri pohybe nebudú šmýkať.

Jednoduchá údržba: Bohate vám postačí metla, raz za čas je dobré podlahu umyť vodou a čistiacim prostriedkom. Na rozdiel od betónu z nej zmyjete aj olej a chemikálie a v porovnaní s drevom do nej nevsakujú nepríjemné pachy.

Poľnohospodárske stroje: Dlaždice sú 7-8 mm hrubé a výborne odolávajú vysokému zaťaženiu i nárazom. Ako už bolo povedané, sú protišmykové, čo znamená lepšiu kontrolu nad vozidlom.

Ak sa nebojíte moderných technológií, niet dôvod neskúsiť PVC dlažbu. Prekvapí aj jednoduchou montáž a dlhou životnosťou. Aj po desiatich rokoch bude vyzerať rovnako, čo sa o dreve a betóne určite nedá povedať

Neviete sa rozhodnúť? Možno bude najlepšie to, čo sme povedali na začiatku -skombinujte viac možností. Čo treba použiť na betón a dať koňom do boxov PVC dlaždice? Pamätajte však, že kone potrebujú hlavne dostatok podstielky, ktorú žiadna podlahová krytina nenahradí. Je mäkká a teplá a okrem toho zachytáva moč a výkaly. Nemyslite len na financie a vlastný prospech, každý správny hospodár sa o svoje zvieratá stará s láskou, aj keď to niečo stojí.