Ako sa vyznať v cementových podlahách

Betónové podlahy, cementové podlahy, epoxid, anhydrid, nátery, potery, stierky…  Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Vyznáte sa v odbornej terminológii podláh? Aby toho nebolo málo, niektoré typy majú viac názvov. Pozrime sa na to pekne od podlahy.

Keď niekto hovorí o betónových podlahách, zvyčajne má na mysli spodnú vrstvu, ktorá je na zemi. To býva vysoká aj 20 cm, je to jednoducho hrubý základ. Práve na kvalitu základného betónu dbajte najviac, pretože sa väčšinou zhotoví počas výstavby a zostane už navždy. Podobne, ako sa stena zhotoví z tehál a tie sa potom natrú omietkou, betónová podlaha sa tiež ďalej upravuje pomocou ďalších cementových alebo iných vrchných vrstiev.

Aj pri následnej rekonštrukcii sa potom zameriava už len na vrchnú vrstvu. Tú možno zbrúsiť a nahradiť alebo len penetrovať vrchným náterom, možno opraviť trhliny, odsať nečistoty a pod. Všetko záleží na tom, aký vrchný materiál je použitý. Možnosťou renovácie je aj rýchle položenie zámkovej dlažby Fortelock. PVC dlažbu Fortelock možno položiť na betónovú podlahu rôznej kvality.

Vrchných vrstiev je na výber mnoho

Na spodný betón sa aplikuje napríklad cementová, epoxidová alebo anhydridová podlaha alebo stierka. Epoxidové sa často uvádzajú aj pod názvom liata podlaha zo živice a v súčasnosti sa používajú stále častejšie. Hodia sa do priemyselných prevádzok, garáží a bytov (teplo vedú dobre, takže aj do kúpeľní), sú však o niečo drahšie. Dobrú tepelnú vodivosť majú aj anhydridové podlahy, ktoré sa však do kúpeľní veľmi nehodia, pretože nevydržia trvalú vlhkosť. Detailnejšie sa na tieto podlahy pozrieme v ďalšom článku.

A cementové podlahy? Tie si podrobnejšie rozoberieme už teraz.

Oprava betónovej podlahy – samonivelačná stierka

Čo všetko sú cementové podlahy?

K cementovým podlahám patria liate betónové podlahy, samonivelačné stierky/zmesi, potery a vsypové podlahy. Hoci sa to prvý pohľad nezdá, všetky tieto typy totiž obsahujú cement. Ako už bolo povedané,  používajú sa ako vrchná úprava spodnej betónovej dosky, preto sú dosť tenké — zvyčajne 0,5 – 1 cm.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Liate cementové podlahy (hovorí sa im aj betónové, ale obsahujú cement, preto sa stretnete aj s týmto názvom) sú vhodné do domácností, kancelárií, sprchových kútov aj do priemyselných prevádzok, vydržia aj vlhkosť. Vedú teplo a vytvárajú dokonale rovnú plochu.

Cementové samonivelizačné stierky (existujú aj anhydridové a epoxidové) sú dobrou voľbou pre domácich majstrov, ktorí si chcú podlahu opraviť sami. So starou podlahou dokážu divy, pomôžu ju vyrovnať a zakryť trhliny. Pretože nanesenie betónovej stierky je pomerne ľahké, často sa využíva. Predáva sa vo forme prášku, ktorý sa zmieša s vodou, vzniknutá hmota sa roznesie na podlahu a nechá uschnúť. Neskúsených amatérov zvyčajne prekvapení, ako rýchlo betónová stierka na podlahe vyschne.

Podobne sa aplikujú aj cementové nátery a potery. Poter sa rozmieša vo vode, avšak vznikne tuhšia zmes. Stierka na betón sa na podlahe rozprestrie takmer sama, poter však nie. Náter na betón je z vymenovaných úprav betónovej podlahy najtenší. Je to len tenká vrstvička, ktorá chráni podlahu pred vlhkom, mechanickým opotrebením a  pod. ale ide len o dočasné riešenie, na jednu dve sezóny. Na vyrovnanie povrchu veľmi dobre neposlúži.

Špeciálnou kategóriou sú vsypové podlahy. Tie sa ako jediné z vyššie menovaných musia aplikovať na čerstvý betón ešte pred jeho zaschnutím. Je to prášková zmes, ktorá obsahuje cement, chemické prísady a ďalšie plnivá. Táto zmes sa nasype do čerstvého betónu za účelom zvýšenia odolnosti voči mechanickému poškodeniu a uľahčeniu údržby.

Čo je najlepšie pre vaše potreby?

Záleží na tom čo chcete dosiahnuť. Ak chcete zlepšiť vlastnosti betónovej podlahy, ktorá ešte len vznikne, porozmýšľajte o vsypoch. Ak chcete opraviť starší povrch, pre domáce potreby vám najlepšie poslúžia betónové nátery a potery. Nebojte sa nechať si poradiť od odborníkov. Teraz už aspoň budete vedieť, o čom hovoria, až vás začnú zasypávať odbornými termínmi.

Betónová podlaha

A konkrétny príklad na záver. Na opravu priemyselných podláh sa hodia tenkovrstevné liate potery Fortedur Wet alebo samonivelačné stierky Fornivel. Rýchlu renováciu vyrieši aj plastová zámková podlaha Fortelock. Na nové podlahy možno použiť skôr vsypy Fortedur.

Ak potrebujete viac informácií, pozrite se na www.fortemix.cz, tam nájdete všetky výrobky pre priemyselné použitie.