Ako sa definitívne zbaviť plesní na betónovej podlahe

Ak máte doma alebo na chate starú betónovú podlahu, zrejme z vlastných skúseností viete, že betónová podlaha po čase stráca kvalitu. Popraská, je hrboľatá a začína sa na nej objavovať pleseň. Popraskaná podlaha sa zle čistí a pleseň nemá zmysel hubiť prudkým prúdom vody. To je len jednorazová pomoc, nie však trvalé riešenie. Trápia vás neustále sa objavujúce sa plesne? Prečítajte si niekoľko tipov, ako proti nim bojovať.

Praskliny a plesne na betónovej podlahe sú úplne bežné javy, ktoré sa vyskytujú v interiéri a exteriéri. Nielenže to nevyzerá pekne, ale plesne predstavujú aj zdravotné riziko. Spôsobujú alergie, zápal očí, astmu, bolesti kĺbov, zápal dýchacích ciest a niektoré druhy dokonca aj zápal pľúc a následnú smrť. Preto je vo vašom záujme ich čo najlepšie odstrániť, či už s nimi bojujete v garáži, na chate alebo na terase.

Najprv musíte podlahu vyčistiť

Je jasné, že samotné vyčistenie betónovej podlahy nebude mať trvalý efekt. Je to však prvý krok, s ktorými musíte začať. Možností ako na to, je niekoľko. Najjednoduchším spôsobom je použiť prudký prúd vody, avšak potom potrvá dlho, než betón vyschne. A ak sa priestory nestačia poriadne vyvetrať, plesne budú rásť veselo ďalej.

Alternatívnou možnosťou sú rôzne chemické prípravky, použiť stroj na parné čistenie či prípravky bežne používané v domácnosti. V boji s plesňou môžete použiť aj bielidlá alebo ocot, ale nezriedené. S bielidlom pracujte veľmi opatrne, pretože môže spôsobiť podráždenie dýchacích ciest. Pravdepodobne najspoľahlivejším riešením sú chemické prípravky určené špeciálne na ničenie plesní.

Tým sa však problém nekončí. Čo robiť po odstránení plesní, aby sa neobjavili nové?

 

Penetračný náter je úsporným variantom

Ak chcete poznať ľahko dostupné riešenie, je ním penetračný náter. Pred jeho aplikáciou treba nechať podlahu poriadne vyschnúť, inak vám prinesie viac starostí ako úžitku. Do suchého betónu sa vsiakne, čím ho uzavrie a zabráni ďalšiemu rastu plesní a machov.

Penetračné nátery stoja pár stoviek českých korún a aplikovať ich zvládnete aj bez cudzej pomoci. Veľmi vám však nepomôžu v prípade, ak potrebujete vyrovnať popraskaný povrch. V takom prípade treba naniesť ešte vrchný náter.

Cementový náter sa na vlhký podklad neodporúča

Ak v miestnosti s betónovú podlahou bojujete s veľkou vlhkosťou, cementový náter je absolútne nevhodný. Vrstvou náteru totiž uzavriete povrch betónu a zabránite odparovaniu vlhkosti. Po čase sa povrch bude odlupovať a plesne ďalej porastú.

Ak chcete použiť betónový náter, betón treba izolovať proti vlhkosti a podklad dobre vysušiť. Potom to bude účinné riešenie, ktoré vás zbaví aj nerovností a vypuklín na povrchu.

Hlavne dlažbou neutesnite odparovaniu vlhkosti

Ak sa rozhodnete položiť na betón ešte jednu vrstvu, dlažba je ďalším východiskom. Ale nemôžete ju na podlahu položiť len tak. Najlepšie je najprv naniesť penetračný náter alebo izolovať betónovú podlahu, aby sa znížila nasiakavosť materiálu. V opačnom prípade by sa do betónu opäť mohla dostať vlhkosť spôsobujúca vznik plesní.

Spodná strana dlažby Fortelock

Ak hľadáte riešenie do stále vlhkej miestnosti, lepšiu službu vám poskytne PVC dlažba Fortelock. Na spodnej strane má totiž jedinečný systém odvodných kanálikov, ktoré zabraňujú vsakovaniu vlhkosti. A žiadna vlhkosť znamená: žiadna pleseň. Okrem toho sa PVC dlažba pokladá ako plávajúca, takže nie je problém ju kedykoľvek rozobrať, betón nechať vyschnúť, prípadne znova naniesť penetračný náter proti plesniam, a dlažbu opäť položiť. To s keramickými dlaždicami neurobíte.

Aká podlahová krytina je najlepšia, aby sa pleseň už nikdy neobjavila?

Myslite na to, že plesne škodia vášmu zdraviu. Preto neváhajte a investujte o niečo viac peňazí. Zabudnite na samotný penetračný náter, ktorý toho moc neurobí. Cementový náter radšej neriskujte, pretože keď podlahu utesníte, nikdy sa nedozviete, čo sa deje pod ňou, dokým nezačne praskať vrchná vrstva. Podobne je to aj s keramickou dlažbou. Ak však nepodceníte penetračný náter, mohlo by to fungovať – ak teda nežijete v oblasti často sužovanej povodňami. Tam by bolo lepšie použiť krytinu, ktorú možno rozobrať, vysušiť a znova položiť.

PVC dlažba Fortelock umožňuje jednotlivé dlaždice kedykoľvek rozobrať a pozrieť sa, či boj s plesňou je úspešný. Každopádne aj pod PVC dlažbu je dobré naniesť penetračný náter. Urobte maximum, čo môžete, a nedajte plesniam najmenšiu šancu. Odmenou vám bude zdravotne neškodná podlaha.