Ako sa čistia rôzne podlahové krytiny

Druhov podláh je dnes už toľko, že pri rekonštrukcii alebo stavbe domu vôbec nie je jednoduché vybrať si tú najlepšiu. Ani vy neviete, podľa akých kritérií sa orientovať? Jedným z najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste sa mali zamerať, je zdravotná neškodnosť a vplyv na zdravie z hľadiska baktérií. Ako je to s jednotlivými podlahovými krytinami z tohto hľadiska? Na ktorých sa hromadí prach a ktoré sa dajú dobre čistiť?

V kobercoch sa drží špina

Koberce sú síce úžasnou voľbu napríklad do detskej izby, pretože sú mäkké a teplé, majú však niekoľko nepríjemných vlastností. Aj keď sa to nezdá, mnoho kobercov je vyrobených zo syntetických vlákien a ošetrených chemickými látkami, ako sú vedľajšie ropné produkty, antistatické spreje, umelé farbivá a antimikrobiálne postreky. Niektoré dokonca obsahujú karcinogény a chemické látky spôsobujúce halucinácie, poškodenie nervov a respiračné ochorenia.

Ale nebojte sa, nemusíte koberce vo vašej domácnosti hneď vymeniť za alternatívne podlahové krytiny. Aj keby ste natrafili na takto vyrobený koberec, vyššie opísané negatívne účinky sa vôbec nemusia objaviť. A ak k nim došlo, tak až za desaťročia. Existujú však aj negatíva pôsobiace okamžite – špina skrytá v koberci.

Nečistoty zvnútra odstráni len odborník

Čím je koberec vyšší, tým viac nečistôt absorbuje. Vaše oko to nevidí, ale skrýva sa v ňom prach, chlpy domácich zvierat a všetky nečistoty z ponožiek. Vysávanie v tomto prípade nepomôže, malé čiastočky zostávajú skryté vo vnútri a nerobia dobre alergikom.

Čistenie je náročný proces. Vysávač zbaví koberec iba povrchových nečistôt, na nečistoty usadené vo vnútri si treba pozvať odborníkov so špeciálnym prístrojom na mokré čistenie.

Pri dreve vadí pleseň

Podlaha z pravého dreva je zdravotne absolútne neškodná. Jediné, čo by mohlo negatívne vplývať na zdravie, je prípadný povrchový náter. Samotné prírodné drevo je vhodné aj pre alergikov, pretože nezadržiava prach ani roztoče.

Jediný problémom je, že absorbuje vlhkosť. Pri vysokej vlhkosti v dome, s ktorou sa stretnete najmä v starších a zle zateplených budovách, sa na podlahe objavuje pleseň. Z tohto dôvodu je tento druh podlahovej krytiny absolútne nevhodný do kúpeľni a garáži, kde by mohol byť dlhodobo vystavený vode.

Drevenú podlahu čistí každý inak

Nespornou výhodou je jednoduché čistenie drevenej podlahy.  Každý si zvolí techniku, ktorá mu vyhovuje, pretože drevo možno vysávať alebo vytierať mopom. Zvyčajne ho stačí umyť vodou s čistiacim prostriedkom, a aspoň raz za čas použiť prípravok na ošetrenie drevenej podlahy.

Výrobcovia odporúčajú zvýšiť životnosť podlahy olejom alebo voskovanie a nohy stoličiek, stolov a skríň obaliť mäkkým materiálom. Tie totiž veľmi často vytvoria v laku ryhy, ktoré sa nedajú umyť.

PVC treba každých polrok poriadne vyčistiť

PVC dlažby sú azda najčastejšie ohováranou podlahovou krytinou, čo sa týka ich zdravotnej neškodnosti. Možno ste už počuli, že každá PVC podlahy je zdraviu škodlivá, a obsahuje ftaláty. Skutočnosť je však iná – všetky vinylové podlahy predávané v Českej republike majú certifikát o splnení normy. Svoj doklad o zdravotnej neškodnosti má aj PVC dlažba Fortelock.

Inak je to s vinylovými podlahami podobne jednoduché ako s drevom. Nepriťahujú prach a nedrží sa v nich špina, takže sú vhodné aj pre alergikov. Plesne na nich nenájdete, hlavne nie na značke Fortelock. Zámková dlažba Fortelock má totiž unikátny systém odvodných kanálikov, vďaka čomu nevznikajú problémy s vlhkosťou podkladu.

Na čistenie stačí mop

Veľkou výhodou, najmä pre zaneprázdnených ľudí, je jednoduché čistenie podlahy z PVC. Stačí mop, v prípade väčšej špiny je dobré kúpiť špeciálny prostriedok. Niektoré prípravky dokonca odstránia odolné škvrny a ryhy od gumených podpätkov.

Okrem bežného čistenia mopom by ste mali raz za pol roka použiť čistiaci prípravok kvôli dôkladnému odstráneniu špiny (nechať ho desať minút pôsobiť). Vďaka tomu vydrží PVC podlaha čistá dlhé roky.

Strachovať sa je zbytočné

Všetky v dnešnej dobe používané podlahové krytiny by mali byť zdravotne neškodné a mnohé firmy to vedia dokázať aj certifikátom alebo osvedčením od dôveryhodnej inštitúcie. Nemusíte sa vôbec báť o svoje zdravie.

Pri výbere sa preto viac zamerajte na možnosti čistenia, a ak máte v rodine alergika, malo by vás zaujímať aj zadržiavanie prachu a roztočov. Žiadne ďalšie obmedzenia neexistujú. S trochou nadsádzky možno povedať, keby ľudia umierali kvôli zdraviu škodlivým podlahám, určite by sa na to už prišlo.