Aká podlaha prežije aj potopu?

Už sa vám niekedy stalo, že vás postihli povodne alebo prasklo kúrenie a mali by ste mať zatopenú celú miestnosť? Je to nepríjemná situácia, ale pri zariaďovaní domu s ňou treba počítať. Ak zvolíte správnu podlahovú krytinu, ktorej voda neublíži, v prípade nehody si ušetríte peniaze aj starosti. A to nehovoríme o iných problémoch, ako sú napríklad plesne vznikajúce vo vlhkom prostredí.

Ak žijete v oblasti, ktoré často sužujú povodne,  pravdepodobne už máte skúsenosti s výmenou podlahy. Voda je však potenciálnou hrozbou, nech žijete kdekoľvek. Môže dôjsť napríklad k havárii vodovodu a hneď máte zatopenú garáž. V niektorých prípadoch ju stačí len vysušiť, avšak pri výbere nevhodnej podlahovej krytiny budete musieť prerobiť celú podlahu. Ako sa tomu vyhnúť?

Epoxid je najlacnejšou ochranou

Najlacnejší spôsob, ako zvíťaziť nad vodou, sú epoxidové nátery. Hoci majú mnoho iných nevýhod, (napríklad im vadia škvrny od oleja a rôznych chemikálií), s vodou si dokážu pomerne dobre poradiť. Bežne sa používajú napríklad v sprchových kútoch a kúpeľniach. Jediným problémom je pleseň, ktorej sa darí vo vlhkom prostredí a nevyhýba sa ani epoxidu. Ďalším problémom môže byť spodná voda, ktorá sa môže pretlačiť cez tenkú epoxidovú vrstvu a urobiť na nej vypukliny alebo diery.

Aby bol epoxidový náter odolný voči vode, vyberte si výrobcu, ktorý to garantuje. Budete musieť spravidla naniesť dve až tri vrstvy náteru, pričom spodná vrstva vsiakne do betónu a uzavrie ho, aby tak nevsakoval vodu. Avšak v prípade zatopenia bude sušenie podlahy trvať dlhší čas. Vplyvom vysokých teplôt totiž epoxid krehne a stráca svoje pôvodné vlastnosti, takže sa neodporúčajú používať sušiace prístroje. Podlahu môžete nechať vyschnúť aj prirodzene, čo trvá dlho, alebo využiť cirkuláciu vzduchu – suchý sa vháňa a vlhký odsáva. Tento proces trvá asi štrnásť dní.

Keramická dlažba sa dobre čistí

Ak ľudia v oblastiach postihnutých záplavami rekonštruujú podlahu, často siahnu práve po keramickej dlažbe. Tento druh podlahovej krytiny sa bežne používa aj v kúpeľniach, voda mu nevadí. Výhodou je aj jednoduché čistenie. Pri záplavách totiž nie je problémom iba voda, ale aj blato . Keramické dlaždice sa ľahko umyjú.

Problém vzniká s vysychaním podkladu, dlažba, ktorú nemožno rozobrať, vysychanie spomaľuje. Než vyschne betón pod dlažbou, to chvíľu trvá. Niekedy sa objavia aj plesne, ak v miestnosti dlho pretrváva vlhkosť. Vtedy je jediným riešením kompletná rekonštrukcia celej podlahy.

Drevenú podlahu musíte vždy rozobrať

Drevená podlaha síce vyzerá úžasne, ale s vodou sa moc neráči. Pri mokrej drevenej krytine je prakticky jasné že čoskoro objaví pleseň, hniloba. Jediným možným riešením je drevo rozobrať, aby podklad pod ním mohol schnúť niekoľko týždňov.

V závislosti od rozsahu zatopenia niekedy stačí vymeniť kus podlahy, niekedy je nevyhnutná celková renovácia. Samozrejme, možno položiť späť pôvodnú podlahu, ak je dostatočne vyschnutá.

 

PVC rozoberte a potom opäť zložte

Veľkým uľahčením sú v tomto smere PVC podlahy, napr. PVC dlažba Fortelock Light, ktorá sa nepripevňuje k povrchu. Plávajúce druhy krytín totiž možno celé bez problémov rozobrať. Pri odstraňovaní sa nepoškodia, a tak sa po vyschnutí miestnosti jednoducho položia späť, čo ušetrí mnoho peňazí aj starostí so zariaďovaním novej podlahy. Často sa používajú napríklad v garážach, pivničných priestoroch, dielňach a priemyselných priestoroch.

Na rozdiel od dreva PVC dlaždice možno poriadne umyť vodou, čím sa odstráni nános bahna. Prečítajte si, ako vyčistiť ostatné druhy podlahových krytín. Fortelock má navyše jedinečný systém odvodných kanálikov, ktoré znižujú vlhkosť. Takže sa nemusíte báť plesní. Na obrázku môžete vidieť detail systému Air Flow, ktorý zabezpečuje sušenie podlahy.

Voda môže uškodiť každému

Ak si myslíte, že problémy s vodou sa vás netýkajú, mýlite sa. Situácií v ktorých voda môže spôsobiť vážne problémy, je naozaj veľa. Praskne podlahové vykurovanie, silne alebo dlho zaprší, postihnú vás záplavy alebo havária vody a máte problém. V takýchto prípadoch budete mať veľa iných starostí, tak si trochu uľahčíte život spoľahlivou podlahou.